Skoč na Hlavné menu | Navigáciu | Hlavný obsah

Obec Kaplna

oficiálne stránky obce
Momentálne sa nachádzate v: Domov » Šport » Petanque

Navigácia:Petanque

ako vyzera petanqueJe možnosť zahrať si petanque na kaplnskom futbalovom ihrisku. Je to originálna a veľmi ukludňujúca hra.

Z histórie petanque-u:

Predchodkyňou petanque bola provensálska hra, ktorá má dodnes svojich priaznivcov. Vznikla v oblasti zvanej Provence, od nej bol odvodený jej názov. Názov petanque však podľa jednej legendy vznikol zo slovného spojenia "pieds tanqués", čo vyjadruje, že sa táto hra hraje s nohami pri sebe. Istý chlapík v juhofrancúzskom meste La Ciotat mal zdravotné problémy s nohami a preto pri hre s guľami vždy sedel na jednom mieste. Vďaka tomu bol jeho výkon veľmi presný a tak dosahoval vynikajúce výsledky. To inšpirovalo aj ostatných hráčov k tomu, aby guľami hádzali vždy z jedného miesta na cieľ, ktorým bola práve malá drevená gulička.

Ako sa stať hráčom? Výhodou petanque je, že sa dá hrať prakticky kdekoľvek. Stačí rovná a voľná plocha. Je to veľmi jednoduché, k tejto hre netreba žiadne špeciálne schopnosti, okrem chuti zahrať si. Vybavenie hráča sa vojde do malého kufríka či prenosnej tašky. Potrebujete sadu troch oceľových gulí, handričku na ich utieranie, malú drevenú guličku, meter na meranie vzdialenosti gulí od drevenej guličky.

Petanque môžete hrať na neupravenom teréne, najlepší je pieskový s drobným štrkom, menej vhodný je trávnatý povrch, najnevhodnejšia je piesočnatá pláž, lebo gule sa do piesku skôr zaboria a tak len ťažko využijete nejakú hernú techniku. Profesionálni hráči ho hrávajú na špeciálne upravených ihriskách s mantinelmi. Ich povrch musí byť dostatočne tvrdý, odolný voči dopadajúcim guliam. Zároveň však musí byť priepustný, aby stačil absorbovať napríklad dažďovú vodu.

 

 

 

 

Back to top